Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Modliborzycach

„Nawet w najbrudniejszej kałuży, odbicie nieba zobaczysz” – Pozytywne myślenie.

Utworzono dnia 03.02.2021

„Nawet w najbrudniejszej kałuży, odbicie nieba zobaczysz” – Pozytywne myślenie.

Często słyszymy od innych, gniew, smutek, narzekania że w życiu się nie wiedzie itd. W mediach nieustanie słyszymy o złych sytuacjach, które nas dołują i smucą. W domu, pracy, czy w szkole są kłótnie, pośpiech, rywalizacja. Stres udziela się wszystkim, spada motywacja do pracy i zadowolenie z efektów. Narzekanie nie niesie za sobą dobrych skutków. Czy nie jest tak, że dobro przyciąga dobro, a zło przyciąga zło?

            Pozytywne myślenie ma wielkie znaczenie w naszym życiu. Kształtowane jest przez nasze myśli i przekonania. Pozytywne myślenie działa jak magnes, myśli są intencjami, które wysyłamy na zewnątrz, które o podobnej treści przyciągają do nas zdarzenia i osoby, które wibrują w taki sam sposób. Robimy to najczęściej nieświadomie, jeżeli nauczymy się świadomego pozytywnego myślenia będziemy mieć większy wpływ na nasze życie.

Pozytywne myśli, emocje, pragnienia, przekonania, wyobrażenia i oczekiwania pomagają w osiąganiu wyznaczonych celów, dają poczucie szczęścia, kształtują nasze życie. Dlatego, bardzo ważne jest poczucie własnej wartości, wiara we własne możliwości oraz czerpanie radości z życia. Nadzieja na sukces dodaje sił, motywuje do walki oraz minimalizuje stres związany z wyzwaniem. W walce ze stresem nie pomaga bezradność, stawianie się w roli ofiary i obwinianie innych, podejście takie niczego nie zmieni.  Optymizm i entuzjazm wydziela hormon szczęścia (endorfin), który pobudza. Nastawienie myśli na pozytywne tory wprawia człowieka w pozytywny nastrój, co pozwoli radośniej przejść przez życie.

Oczywiście są sytuacje w życiu, które wywołują w nas żal, smutek z powodu niepowodzenia, straty itd. Życie to nie tylko przyjemności, jednak ważne jest, aby zrozumieć, że pozytywne myślenie to wiara w to, że nawet jak nie będzie dobrze to damy sobie radę. I tu nasuwa się powiedzenie „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Prawdziwa wartość życia to umiejętność zgody i akceptacji, również doświadczanych trudności, to umiejętność wyciągania wniosków z każdej sytuacji, nawet z tej nie najlepszej. Negatywne przeżycia mogą być początkiem zmiany kierunku działania, może to motywować do lepszych wyborów życiowych.
Jak się nauczyć pozytywnego myślenia?

  • Uśmiechaj się do innych, nawet jeśli nie masz na to ochoty! Zauważysz, że inni też stają się milsi i pogodniejsi.
  • Nie uciekaj przed krytyką, ale wykorzystuj ją do tego, co możesz poprawić.
  • Unikaj ludzi, którzy bezustannie narzekają. Najłatwiej bowiem obarczać odpowiedzialnością za swoje niepowodzenia innych.
  • Bądź otwarty na zmiany, odważny, nie bój się ryzykować.
  • Kiedy spotyka cię nieprzyjemność, pytaj zawsze: „Co w tej sytuacji jest dobrego? Jakie wnioski mogę wykorzystać na przyszłość? Czego mnie ta sytuacja nauczyła?”.
  • Unikaj ocen wartościujących w sposób negatywny inne osoby. Używaj języka akceptacji.
  • Bądź życzliwym i miłym dla innych. Na wybuchy gniewu reaguj spokojem. Uśmiechaj się do innych. Dobro zawsze wraca ze zdwojoną siłą. Warto zarażać optymizmem ludzi wokół siebie.

 

Pamiętajcie!!! Niech ta szklanka będzie zawsze do połowy pełna, a nie do połowy pusta.

KEEP SMILING 

 

https://portal.abczdrowie.pl/myslenie-pozytywne
https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/pozytywne-myslenie-ma-wielka-moc-wykorzystaj-jego-sile-aa-kY1j-LcLi-Mg4p.html

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Szkoła pamięta

Sieciaki.pl

Dajemy dzieciom siłę