Nauka przez zabawę Lekcje edukacyjne w Janowie Lubelskim
Nauka przez zabawę
Lekcje edukacyjne w Janowie Lubelskim
To był dzień pełen wrażeń. Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej z wielką radością wybrali się, 29 marca, na wspólną wycieczkę do Janowa Lubelskiego. Ktoś powie blisko? Nawet blisko, najbliżej, a może być bardzo ciekawie!
,,Jest takie miejsce zaczarowane, gdzie bajka z życiem się miesza.
To, co tam widzisz czasem Cię smuci, a innym razem rozśmiesza…
Jest takie miejsce piękne i ważne, bo do przemyśleń nas zmusza.
To teatr. Teatr na tym polega, że uczy, bawi i wzrusza. ” B. Koronkiewicz
Pierwsze kroki dzieci skierowały do Janowskiego Ośrodka Kultury, gdzie oglądały spektakl teatralny ,,Królowa Śniegu” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa. Baśń H.Ch. Andersena ma ponadczasowe przesłanie, gdyż opowiada o wielkiej przyjaźni dzieci, sile poświęcenia dla drugiej osoby i pokonywaniu przeszkód w osiąganiu zamierzonego celu. Dzieci oczarowane były grą aktorów, piękną scenerią i strojami, a także efektami specjalnymi i dobrą muzyką. W trakcie spektaklu publiczność niejako uczestniczyła w przygodach Gerdy i Kaja poprzez wspólny śpiew i zabawę. Aktorzy zebrali gromkie brawa, w pełni zasłużone. Była to lekcja pełna doznań artystycznych, a dla niektórych pierwsze spotkanie z teatrem.
Następna lekcja to lekcja przyrodnicza. W Nadleśnictwie Janów Lubelski dzieci podziwiały wystawę przyrodniczą ,,Lasy Janowskie”. Tu poznały zwierzęta i ptaki zamieszkujące okoliczne lasy oraz z ogromnym zainteresowaniem obejrzały film edukacyjny o głuszcach, stałych mieszkańcach naszych leśnych obszarów. Piękno Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie i rezerwatu przyrody Imielty Ług zachęcają do spacerów, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, a słowa poety K. I. Gałczyńskiego ,,Posłuchajmy jak bije olbrzymie, zielone serce przyrody” są zaproszeniem. Potem były jeszcze miłe chwile w skansenie leśnej kolejki wąskotorowej. Znajduje się tam bowiem dawny tabor kolei, który służył do wywozu drewna z lasów na potrzeby gospodarki.
Zadowoleni i pełni nowych doświadczeń oraz wiadomości wszyscy uczniowie wrócili do szkoły i z wielkim apetytem zjedli smaczny obiad w naszej stołówce. Ten dzień już przeszedł do historii, ale wspomnienia zostaną na dłużej.
Wychowawcy klas 1-3
A.Machulak; B. Szkutnik; B. Rogoża;B. Sokół;B. Pikula;E. Pyrak;
Nauka